SJ-10-0092 : Tempeh, Tapai dan alkohol

2 posts / 0 new
Last post
Anonymous (not verified)
SJ-10-0092 : Tempeh, Tapai dan alkohol

Assalamu'alaykum w.b.t.

Tempeh dan tapai adalah antara contoh makanan yang melalui proses fermentasi. Dan sprti yang sedia maklum, proses fermentasi akan menghasilkan alkohol.

Jadi, ingin bertanya, sejauh mana makanan yang melalui proses fermentasi ini boleh dikira sebagai makanan yg halal? Kerana walaupun tidak memabukkan, tapi makanan tersebut tetap mengandungi alkohol. Dan ada juga kebarangkalian bagi makanan tsb memabukkan.

p/s: Jadi sangsi bila housemate non-muslim menegur ketika kami memotong tempeh. Katanya; "You can't eat this, can you? This food contains alcohol. I can smell it; Similar to beer."
Kami benar2 terkesima dan jadi ragu2 slps tu... Dan sukar juga untuk menerangkan kpd hsemate non-muslim tu bila bertanya macam2...

====
To make thing complicated: yeast juga digunakan dalam pembuatan roti; i.e. alkohol di dalam roti?? Tapi roti memabukkan itu sgt tak masuk akal, melainkan memang secara sengaja roti tersebut dicampurkan dgn arak dsb.... ::twisted:

Mohon pencerahan...

Offline
Joined: 01/01/1970 - 7:30am
SJ-10-0092 : Tempeh, Tapai dan alkohol

Bismillahi wal hamdulillah ,

Al-Jawab:

Soalan saudari ini telah pun kami jawab dan bahaskan seperti di link dibawah ini :

http://www.al-ahkam.net/home/index.php?name=MDForum&file=viewtopic&t=34765&sid=06e6a1b4934b9d0e3ddc6a06df4d8a05

Semoga ianya dapat merungkai permasalahan saudari.....in sya Allah .....

WA

الراجي رحمة ربه الجوّاد
http://aljawhar.wordpress.com